Hosszúhetényről csodálatos emlékeim vannak! Pécstől nem messze, a Keleti-Mecsek lankái között megbújó község hosszú erdei túrák kiindulópontja volt. Püspökszentlászlót érintettük először, a varázslatos kastélyt, arborétumot, kápolnát; következett Kisújbánya az őslakosság nélküli település, amely üdülőfaluvá vált; végül Óbánya, ahol a Trinkstube-ban leöblíthettük a hosszú túra porát. Régen volt, talán igaz sem volt…
A televízióban sok gasztronómia műsort sugároznak, ezek többsége értékőrző. Hiszen mint minden, az ételek elkészítése is változik, ugyanakkor nemzeti kultúránk része a magyar konyha, beleértve ebbe a jelent, a jövőt és a múltat is. Ízőrzők az egyik ilyen műsor címe, ott találtuk az alábbi receptet.
Cserépedényes bab
Hozzávalók: 30 dkg tarkabab, 15 dkg árpagyöngy, 20 dkg házi füstölt sonka (vagy tarja), 15 dkg füstölt kolbász, 3 fej lilahagyma, 5 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál liszt, 2 teáskanál őrölt paprika, 2 teáskanál só, diónyi sertészsír, 2 dl tejföl.
A cserépedényt előző este beáztatjuk. A lilahagymát megtisztítjuk, felaprítjuk, és zsírban megfonnyasztjuk. A füstölt kolbászt karikákra, a sonkát kockákra vágjuk. A babot nem kell beáztatni, szárazon tesszük az ételbe. Felét a cserépedény aljában elterítjük. Rászórjuk az átmosott gyöngyárpát, a sonkát, a kolbászkarikákat, majd betakarjuk a maradék babbal. Enyhén megsózzuk, őrölt paprikát, és lisztet szórunk a tetejére, a tisztított fokhagyma gerezdeket is rápakoljuk, és végül elegyengetjük rajta a párolt hagymát. Az egészet felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje. Teljes lángon, lefedve, egy órán át sütjük a sütőben. Ekkor kivesszük, megnézzük, hogy elpárologta-e a levét. Ezt meleg vízzel pótoljuk, majd teljes tartalékon sütjük még további három órát. (Forrás)